چه زمانی خودروی ما نیاز به تعویض شمع موتور دارد؟

خرید شمع خودرو هیوندای

می دانیم که حیاتی ترین قسمت هر خودرو، موتور آن است که خود اجزای مختلفی را دربر می گیرد. شمع موتور قطعه ای بسیار پرکاربرد و اساسی در موتور است که همواره باید به درستی و بدون نقص کار کند تا در کارکرد موتوراتومبیل تداخلی ایجاد نشود. تعویض به موقع آن نیز تاثیر زیادی در بهتر کار کردن موتور دارد و در عین حال توجه نکردن به آن عملکرد اتومبیل را با اختلال مواجه می کند و دردسرهایی را برای ما به وجود می آورد. اما چه نکاتی را هنگام خرید شمع موتور هیوندای باید مدنظر قرار دهیم؟

آیا صرفا دانستن نام چند برند هنگام خرید شمع خودرو هیوندای کافی است؟ مسلما داشتن کمی اطلاعات دقیق تر می تواند ما را در خریدی آگاهانه تر کمک کند. پس با ما همراه باشید تا در این مقاله مطالبی را در مورد شمع موتوربا هم بررسی کنیم تا کمی هوشمندانه تر هنگام خرید شمع خودرو هیوندای عمل کنیم.

شمع موتور اتومبیل

شمع موتور چیست و چه وظیفه ای دارد؟

به طور کلی میتوان گفت شمع  با دریافت ولتاژ بالای جریان برق از کوئل از طریق وایر و ایجاد جرقه، باعث انفجار بنزین محبوس در محفظه احتراق می شود.

این قطعه ای متشکل از الکترود، عایق، پایه، واشر و …. است که روی سر سیلندر قرار می گیرد. شمع ها چه از نظر حرارتی و چه از نظر مکانیکی باید کاملا عایق و مقاوم باشد چرا که حرارت و فشار بالایی را تحمل می کنند.

دو نوع الکترود در شمع وجود دارد الکترود مثبت و منفی.

 الکترود مثبت در انتهای میله مرکزی شمع قرار دارد و از آلیاژهای مختلفی ساخته می شود که همین می تواند نوعی تقسیم بندی از نظر جنس در شمع ها ایجاد نماید. جنس این آلیاژها می تواند مس،آهن، کروم، نیکل، پلاتینیوم، ایریدیوم و ….باشد.

الکترود منفی نیز در پایه شمع قرار دارد.

 قسمت عایق شمع که بخش حساس آن می باشد و معمولا از جنس چینی یا سرامیک است باید به گونه ای  باشد که مقاومت خود را در مقابل حرارت ناشی از عبور جریان حفظ کند.

بخش پایه شمع که در داخل سرسیلندر پیچ می شود در انتهای خود زوائدی دارد که در واقع همان الکترودهای منفی هستند.

انواع شمع موتور اتومبیل

شمع ها را از جهات مختلف می توان تقسیم بندی نمود یکی از رایج ترین آنها تقسیم شمع ها به دو دسته سرد و گرم از نظر نوع کاربرد است.

شمع های گرم که به پایه بلند نیز معروف هستند برای موتورهایی با دمای پایین طراحی شده و پایه ی بلندتری دارند تا گرما را دیرتر از دست دهند.

شمع های سرد یا همان پایه کوتاه به دلیل طول کوتاه خود گرما را سریعتر انتقال داده و حرارت کمتری دارند  و برای موتورهایی با حرارت بالا طراحی می شوند مثل بعضی خودروهای داخلی از جمله پژو 206.

پس خرید شمع خودرو هیوندای و انتخاب آن، بستگی به نوع طراحی موتور اتومبیل دارد.

نوعی تقسیم بندی دیگر نیز بر اساس چند الکترودی و یا تک الکترودی بودن شمع اتومبیل وجود دارد. با این توضیح مختصر که شمع های چند الکترودی طول عمر نسبتا بیشتری دارند. البته هر کدام از آنها با توجه به نیاز خودرو طراحی، تولید و استفاده می شود.

زمان تعویض شمع موتور- خرید شمع خودرو هیوندای

شمع موتور بعد از مدتی استفاده عمر مفید خود را از دست می دهد ممکن است الکترودها مصرف شده و تمام شوند، شکستگی در قسمت عایق آن بوجود بیاید، رسوب و آلودگی آن را دربر گرفته باشد و …

به هر حال توجه به یک سری نشانه ها می تواند نشان دهنده ی این باشد که باید شمع اتومبیل های ما مورد بازبینی قرار بگیرند. از جمله رایج ترین این موارد می توان به بیشتر شدن مصرف سوخت، کاهش یافتن قدرت موتور نسبت به قبل، بد استارت خوردن خودرو و ….  اشاره کرد.

اما هنگام خرید شمع موتور هیوندای چگونه میتوان به اصل یا تقلبی بودن آن پی برد؟ واقعیت این است که تشخیص این موضوع به تجربه ی خرید و استفاده از آن برمی گردد و اینکه خرید از فروشنده های معتمد و دقت به کیفیت و بسته بندی برندهای معتبر موجود همچون جنیون پارت و موبیس میتواند مارا در خریدی مطمئن یاری کند.

همکاران ما در مجموعه هیوند استار آماده اطلاع رسانی از نظر قیمت و کیفیت انواع قطعات یدکی خودروهای هیوندای و کیا در خدمت شما عزیزان هستند.