چرا تعویض به موقع صافی بنزین از اهمیت زیادی برخوردار است ؟

صافی بنزین قطعه ی مصرفی اساسی در خودرو می باشد که در قسمتی از مسیر سوخت رسانی به موتور یعنی در جایی بین مخزن سوخت و موتور اتومبیل (معمولا داخل باک خودرو) قرار گرفته است. بعد از ایجاد فشار و پمپ شدن سوخت توسط پمپ بنزین، فیلتر بنزین با عبور دادن سوخت از درون خود و فیلتر کردن ذرات جامد اضافی و آلودگی های موجود در بنزین و مسیر انتقال، باعث می شود این ذرات به داخل موتور راه پیدا نکرده و اختلال در عملکرد آن ایجاد نکند و موتور به درستی کار کند.

همچنین وجود آلودگی در سوخت می تواند باعث ایجاد گرفتگی در منافذ ریز انژکتورها شود. در این صورت انژکتورها  به درستی نمی توانند عمل پاشیدن سوخت به داخل محفظه سیلندر را انجام دهند در نتیجه عملیات سوختن داخل موتور خودرو به درستی صورت نمی گیرد. پس به نوعی صافی بنزین با جلوگیری کردن از ورود آلودگی، از انژکتور خودرو نیز محافظت می کند.

صافی بنزین اصل جنیون پارت

با توجه به نوع بنزین مصرفی خودروها، وجود این قطعه در اتومبیل حیاتی است و باید به طور متناوب تعویض گردد و نباید از بازبینی آن غافل شد. عدم تعویض به موقع صافی و توجه نکردن به تمیزی آن موجب می شود عمل تصفیه به خوبی انجام نشده و این باعث افت کارایی موتور، افزایش مصرف سوخت، کاهش عمر موتور خودرو و آسیب دیدن انژکتورها شود. همگی این موارد می تواند در دراز مدت هزینه های سنگین و اضافی بوجود بیاورد.

چه زمانی باید فیلتر بنزین اتومبیل خودرو را عوض کنیم؟

صافی بنزین بعد از مدتی که مورد استفاده قرار می گیرد با جذب ذرات اضافی و آلودگی ها، اشباع شده و دچار انسداد می گردد. با توجه به گستردگی تنوع در خودروها فرمول دقیقی برای مشخص کردن زمان تعویض فیلتر وجود ندارد. به طور مشخص کثیف شدن صافی بنزین وابستگی زیادی به نوع بنزین مصرفی دارد اگرچه عمر خودرو نیز در آن بی تاثیر نیست زیرا با افزایش عمر اتومبیل ممکن است محفظه باک و مجراهای انتقال سوخت دچار فرسودگی شده و از این طریق نیز مقداری آلودگی به داخل سوخت راه پیدا کند.

اما با توجه به مسافتی که خودرو طی کرده است و ظاهر شدن یکسری علائم و نشانه ها در کارکرد موتور می تواند نشان دهنده ی آلوده بودن صافی باشد. در زیر به ذکر تعدادی از این نشانه ها می پردازیم.

سخت استارت خوردن ماشین و دیر روشن شدن آن در حالت سرد و یا حتی روشن نشدن آن :

عوامل متعددی می تواند در روشن شدن خودرو اختلال ایجاد نماید از جمله خرابی استارت، از کار افتادن پمپ سوخت و …. اما یکی از مواردی که هنگام روشن نشدن موتور باید به چک لیست خود اضافه کرده و مورد بررسی قرار دهیم، کثیف شدن و انسداد فیلتر بنزین می باشد زیرا در صورت گرفتگی فیلتر، سوخت به راحتی و به مقدار کافی به داخل سیلندر خودرو راه پیدا نمی کند و این باعث ایجاد اشکال در کارکرد موتور می گردد.

کاهش قدرت موتور خودرو : پایین آمدن قدرت موتور بخصوص در سراشیبی ها و هنگام گاز دادن به اتومبیل می تواند یکی از نشانه های کثیف بودن صافی بنزین باشد زیرا در صورت آلوده بودن صافی و ایجاد گرفتگی در آن، سوخت  به درستی مثل قبل به موتور راه پیدا نمی کند  و فشاری مضاعف به موتور خودرو تحمیل می نماید که نتیجه آن کاهش یافتن قدرت موتور می باشد.

فیلتر هوا جنیون هیوندای و کیا از روبرو

افزایش نیافتن سرعت موتور :

خودرو برای افزایش سرعت خود نیازمند سوخت بیشتری است و اگر موتور خودرو توانایی این افزایش سرعت را نداشته باشد یکی از دلایل می تواند نرسیدن سوخت کافی در اثر انسداد صافی بنزین باشد.

آسیب دیدن پمپ سوخت و کاهش عمر مفید آن :

مسدود شدن صافی بنزین باعث می شود به پمپ سوخت خودرو فشار بیشتری در حین عمل پمپ کردن سوخت وارد شود و این ممکن است موجب آسیب رساندن به پمپ بنزین شده و یا صداهایی غیر طبیعی در آن ایجاد نماید. صدای پمپ سوخت را بعد از باز کردن سوییچ خودرو میتوان شنید که غیر طبیعی بودن آن می تواند علامت کثیفی فیلتر سوخت باشد. پمپ سوخت آسیب دیده به درستی کار نمی کند و سوخت رسانی به موتور را با مشکل مواجه می کند.

وجود جرم و گرفتگی در انژکتورها :

فیلتری که اشباع شده باشد نمی تواند ذرات را در خود به دام انداخته در نتیجه این ذرات به درون انژکتورها راه یافته و باعث ایجاد انسداد در منافذ ریز آنها می شود.

به وجود آمدن لرزش در موتور خودرو :

لرزش موتور به دلیل گرفتگی انژکتورها و عدم پاشیدن صحیح و منظم سوخت داخل سیلندر، نیز از دیگر علائم آلوده بودن فیلتر می باشد.

موارد ذکر شده هر کدام می تواند نشانه ای برای تعویض فیلتر بنزین باشد که از بررسی آنها نباید غافل شد.

جهت استعلام قیمت و خرید صافی بنزین انواع خودروهای هیوندای ( سانتافه ، سوناتا ، آزرا ، i10 ، i20 ، i30 ، i40 ، النترا ، آوانته ، ورنا ، جنسیس کوپه ، جنسیس سدان ، اکسنت ، سنتنیال ) و  انواع خودروهای کیا ( اسپورتیج ، کادنزا ، سورنتو ، اپتیما ، سراتو کوپه ، سراتو ، اپیروس ، پیکانتو ، موهاوی ) با ما در ارتباط باشید.