فیلتر هوای خودرو چه اهمیتی در سلامت کارکرد موتور اتومبیل دارد؟

فیلتر هوای خودرو یکی از قطعات مهم در اتومبیل است که وظیفه فیلترکردن مواد زائد موجود در سیال‌ها را دارد تا مبادا هزینه‌های سنگین تعمیرات کمر‌شکن شود. هیچ راز بزرگی در عملکرد موتور خودرو وجود ندارد. آغاز این ماجرا از پیوند محصول فیلتر هوا و صافی بنزین است که به اتاق احتراق و نزد شمع خودرو می‌رسد و با انفجاری محیر‌العقول پیستونها را به جنب‌وجوش وا می‌دارد تا با گردش میل‌لنگ این عملیات مکیدن هوا بیشتر و تزریق سوخت دوباره ادامه پیدا کند.

مسیر عبور هوا در خودرو

هر چه دور موتور بالاتر می‌رود هوا با سرعت بیشتری منتقل می‌شود تا در کسری از ثانیه با سوخت به نسبت مناسب ترکیب شود و شما می توانید موسیقی خوشایند قدرت را از زیر کاپوت خودرو خود بشنوید. این حجم بزرگ هوا که از بیرون به درون موتور کشیده می‌شود جایگاه ويژه‌ای در کیفیت قدرت دارد.

اواخر دهه ۱۹۳۰ بود که خودروها به واسطه تلاش‌های نش موتورز صاحب نخستین بخاری اتومبیل شدند که از سیستم خنک‌کاری موتور احتراق داخلی و هوای تازه برای تولید گرما مطبوع داخل کابین استفاده می‌کرد. البته نمی‌شد از آن به‌عنوان یک سیستم تهویه مطبوع امروزی نام برد؛ ولی همین گام کوچک تحول عالی برای رفاه سرنشینان  و فرصتی مناسب برای تولید فیلترهای یک‌بار مصرف در بخش سیستم تهویه خودرو بود.

اهمیت این فیلترها تا حدی بود که باید گفت فیلترها جان شما را نجات می‌دهند. اتفاقی که در تونل مونت بلان در سال ۱۹۹۹ رخ‌داد به یک تراژدی هولناک و مرگ ۳۹ نفر توسط یک کامیون بلژیکی ختم شد. طبق نظر اغلب کارشناسان این حادثه شوم نتیجه بیرون انداختن یک سیگار از نقلیه جلویی و آتش گرفتن فیلتر هوا و در نتیجه آتش‌سوزی کامیون بود. از همین زمان بود که ساخت فیلترهای ضد حریق مطرح و با جدیت دنبال شد تا در صورت وقوع آتش‌سوزی مانع ورود آن به بخش سیستم تهویه خودرو شوند.

چه در سیستم تهویه و چه در حجم هوای ورودی موتور هیچگاه نباید محدودیت ایجاد شود و همیشه باید کیفیتی یکسان از هوا وارد شود. این کیفیت وابسته به کیفیت مولکول‌های هوا است و عضوی که همچون یک قهرمان وظیفه حفظ کیفیت هوا را دارد فیلتر هوای خودرو نامیده می‌شود.

فیلتر هوای خودرو

فیلتر یک قربانی ارزشمند برای حفظ قدرت موتور، گشتاور و حتی مصرف کم سوخت است. در حقیقت نبود فیلتر به‌معنای ورود انواع ذرات ریز معلق هوا به اتاق احتراق است. این ذرات ریز که متاسفانه به اشتباه وجود آنها را کم‌خطر می‌دانیم در فضای احتراق همچون کاغذ سنباده به جان رینگ یا بوش پیستون و سرسیلندر می‌افتند و سرانجامی تلخ و پرهزینه برای موتور رقم می‌زنند.

فیلتر هوای الوده و تمیز

فیلتر با توجه به‌وظایف بالا از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند و کیفیت‌های مختلفی دارند. اهمیت تصفیه سیال‌ها همچون هوا به‌قدری مهم است که فیلترهای جاذب نیز که از کاتالیزوری همچون کربن استفاده می‌کنند برای از بین بردن بو و آلاینده‌های گازی استفاده می‌شوند.

کاربرد اصلی فیلتر هوا در دو صنعت تهویه هوا صنعت و موتورسازی باعث شده که ما انواع فیلتر هوا را در همه جا ببینیم. هر چند برای اکثر ما فیلتر هوای خودرو از همه آشناتر به‌نظر می‌رسد که چرا که هم در بخش تهویه خودرو و هم در کارکرد موتور خودرو اهمیت زیادی دارد.

انواع فیلتر هوا

انواع فیلتر هوا بر حسب ویژگی ها متفاوت تقسیم بندی میشوند لیکن مهم‌ترین آن جنس است. اغلب خودروهای مدرن از فیلتر کاغذی تجدید‌پذیر استفاده می‌کنند؛ اما خودروهایی هستند که به‌واسطه شرایط خاص  هنوز از فیلتر هوای روغنی یا فیلتر هواگازی نیز استفاده می‌کنند.

فیلترهای کاغذی

فیلترهای کاغذی نیز از انواع فیلتر هوا و بسیار پرکاربرد هستند علاوه بر مسیر هوا در سیستم سوخت و سیستم روغن نیز به‌کار گرفته می‌شوند. نمونه‌های دیگر از آنها را می‌توانید در صنایع دیگر و حتی جاروبرقی خانه نیز پیدا کنید.

از مشخصات فنی آنها می‌توان به وزن اولیه، نفوذپذیری هوا ، سختی، حداکثر اندازه منافذ، محتوای رزین، رنگ و… اشاره کرد و به‌طور معمول ضخامت فیلتر هوا از ۰/۳۵ تا ۰/۷۰ دارد. جنس مدرن فیلترها از الیاف سلولزی یا الیاف مصنوعی است. کیفیت راندمان این مواد به ۹۹/۹ درصد می‌رسد تا ذراتی به کوچکی چند میکرون نیز از سد فیلترها عبور نکنند.

در بعضی از فیلترها نیز از نوارهای مخصوصی استفاده می‌شود تا مانع چسبیدن پلات‌های مجاور به هم شود و به‌واسطه همین تکنیک موتور می‌تواند از تمام سطح فیلتر استفاده کند و بهترین راندمان را از خود نشان دهد. جنس واشر فیلتر هوا نیز از پلی اورتان خاصی است که باید درعین ارتجاعی بودن در برابر تراکم در دماهای بالا مقام خوبی داشته باشد.

فیلتر کاغذ مقرون‌به‌صرفه و قابل اعتماد است و بافت آن شرایط خوبی برای عبور جریان هوا فراهم می‌کند. قیمت مناسب این نوع فیلترها یکی از دلایل مهم محبوبیت آنها است؛ ولی برای هر خودرو نمی‌توان از آنها استفاده کرد.

اساسا فیلترهای کاغذی بهترین انتخاب برای خودروی معمولی و مناطق جغرافیایی هستند که دچار آلودگی و گردوغبار کمی هستند. فیلتر کاغذی خودرو قابل استفاده مجدد نیست و تعویض به‌موقع آن بسیار مهم است.

فیلتر کتان

فیلتر کتان انتخاب مناسب و به‌صرفه‌ای برای استفاده در مسافت‌های طولانی است حتی بعضی از انواع آن به‌نحوی طراحی شده‌اند که هر ۸ هزار کیلومتر می‌توان آنها را تمیز و دوباره استفاده کرد؛ بنابراین در کامیون‌ها یا محیط غبارآلود طرفدار بیشتر دارد.

عمر فیلتر کتان دو برابر فیلتر کاغذی است؛ ولی هر چقدر هم از آن به‌نحو درستی استفاده کنید بیش از ۲۴۰ هزار کیلومتر نمی‌توانند به شما خدمات دهند.

فیلتر محافظ فومی

فیلتر فومی از دیگر انواع فیلتر هوا است که البته محبوبیت کمتری دارند؛ چرا‌که می‌توانند باعث به دام انداختن هوا و افت جریان هوا می‌شوند. خبر بد دیگر عدم سازگاری آنها با طبیعت است، بااین‌وجود در تجهیزات کشاورزی و باغداری به‌وفور استفاده می‌شوند.

فیلتر محافظ فومی را نمی‌توان به‌سادگی جایگزین فیلتر معمولی کرد مگر در موتورهای کوچک. بااین‌وجود برخی از تولیدکنندگان از آنها در مسیر هوا خودرو استفاده می‌کنند که می‌توان آن را به‌عنوان سد اولیه در برابر آلاینده‌ها معرفی کرد.

این فیلترها قیمت چندانی ندارند؛ ولی در کیفیت ‌هوا تاثیر خوبی دارند و بهترین ایده برای مصرف آنها برای استفاده از آن هنگام سفر خودرو میان مناطق غبار‌آلود و با آلودگی بالا است.

فیلتر هوا گازی

این فیلترها در دو مدل گاز روغنی و خشک مصنوعی هستند و البته نسخه روغنی محبوبیت بیشتری دارد. این مدل برای حفظ کیفیت خود نیاز به روغن‌کاری و تمیزکاری خودکار دارد و نوع خشک نیز توسط یک محلول خاص تمیز می‌شود.

فیلتر هوا کجا قرار دارد

فیلتر هوا به‌طور معمول در زیر کاپوت خودرو  و البته در بخش بالا و نزدیک به موتور شما است. با نخستین نگاه می‌تواند جعبه پلاستیکی را پیدا کنید که با چند بست درپوش آن بسته شده و درون آن فیلتر هوا با جنسی از کاغذ و لبه‌های پلاستیکی جای گرفته است.

برای اطمینان بیشتر می‌توانید از دفتر راهنمای خودرو یا مکانیک خودرو راهنمایی بگیرید. نکته مهم هنگام باز کردن فیلتر جلوگیری از ورود اشیا به مسیر هوای موتور است. دقت کنید که هرچقدر فیلتر هوا ارزان است ولی سنسورهای جریان هوا این‌گونه نیستند و در جابجایی آنها باید دقت کنید.

بعضی از خودروها که از سیستم تهویه محفظهٔ میل‌لنگ استفاده می‌کنند یک کانال ارتباطی به مجموعه ی فیلتر هوا نیز دارند که باید مواظب آن نیز باشد.  همه این دریچه‌های هوا باید بدون آسیب و باز باشند تا برای تنفس موتور مشکلی پیش آید.

در گذشته مرسوم بود برای موتورهای توربو یک فیلتر بزرگ دونات شکل را ببینم که کاربراتور را در زیر خود پنهان کرده بود. درهرصورت فرقی نمی‌کرد پایان عمر فیلتر قدیم باید جای خود به فیلتر هوای نو دهد.

زمان تعویض فیلتر هوا

فیلتر هوا نه تنها باعث محدودیت برای جریان هوا نمی‌شود؛ بلکه نخستین سد در برابر ورود آلودگی هوا است. اهمیت این تلاش سخت و طاقت‌فرسا برای حفظ قدرت موتور را زمانی متوجه می‌شوید که باید دست به تعویض فیلترها بزنید تا کیفیت هوای موتور کاهش پیدا نکند.

تعویض فیلتر هوا ماشین

فیلتر هوای کثیف و گرفته علاوه بر اینکه کیفیت هوا را کاهش می‌دهد خود به محدودیتی برای عبور جریان هوا تبدیل می‌شود. محدودیت که می‌تواند باعث آسیب موتور نیز شود.

نحوه رانندگی شما و شرایط اقلیمی و مقدار مصرف خودرو از عوامل مهم در تعیین عمر فیلتر هوا هستند. سیاست هوشمندانه بازرسی فیلتر خودرو هر ۱۰ هزار کیلومتر یا هر شش ماه یکبار است که گرچه کار راحتی است؛ ولی شما را از شر گرداب تعمیرات پرهزینه‌ نجات می‌دهد.

جهت استعلام قیمت و خرید فیلتر بنزین انواع خودروهای هیوندای ( سانتافه ، سوناتا ، آزرا ، i10 ، i20 ، i30 ، i40 ، النترا ، آوانته ، ورنا ، جنسیس کوپه ، جنسیس سدان ، اکسنت ، سنتنیال ) و  انواع خودروهای کیا ( اسپورتیج ، کادنزا ، سورنتو ، اپتیما ، سراتو کوپه ، سراتو ، اپیروس ، پیکانتو ، موهاوی ) با ما در ارتباط باشید.